100 lat tradycji i doświadczenia
                              &n
ZNTK Oleśnica S.A. ZNTK Oleśnica S.A.

„Franciszek” ochrzczony w ZNTK

W sobotę 11.10.2014 na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Oleśnicy Spółka Akcyjna  odbył się uroczysty chrzest zabytkowego parowozu „Franciszek”. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy Spółki, organizacje związkowe, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Techniki OLSENSIUM oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystego chrztu przez tradycyjne rozbicie butelki szampana dokonali wspólnie Wiceprezes Zarządu Adam Wyciszczok oraz Franciszek Storch długoletni pracownik firmy od którego imienia nazwano parowóz.

Zbudowany w 1943 roku parowóz Ty2-1258 przyjechał po 72-godzinnej podróży z Ełku do Oleśnicy. Podczas wojny woził niemieckich żołnierzy, a potem przeszedł w ręce PKP. Nie była to jego pierwsza podróż  do Oleśnicy, w 1971 roku przyjechał do naszych zakładów gdzie przeszedł naprawę główną .

Zniszczony parowóz udało się kupić Oleśnickiemu Stowarzyszeniu Miłośników Techniki OLSENSIUM.

 Podczas pikniku można było nie tylko wsiąść do parowozu i zabytkowego wagonu, ale również  zobaczyć  lokomotywę EU07 po zakończonej naprawie głównej, żuraw kolejowy EDK80/3, lokomotywę manewrową 409Da oraz zapoznać się z aktualną ofertą firmy zaprezentowaną również na targach InnoTrans w Berlinie.  

Były konkursy, tort,  grochówka, ułani na koniach i baloniki z logo ZNTK. Rozdawano też stare książki techniczne z zakładowej biblioteki.

Po remoncie parowóz Ty2-1258 ma służyć Członkom Stowarzyszenia oraz mieszkańcom miasta do organizowania wycieczek po okolicznych szlakach kolejowych.

Strona Główna